Garaż i podręczny warsztat, czyli dwa w jednym

by Mateusz
Garaż i podręczny warsztat, czyli dwa w jednym

Jak urządzić garaż, by stworzyć w nim męskie królestwo? Jak wyznaczyć miejsce na samochód i część stricte warsztatową? Jaką powierzchnię przeznaczyć pomieszczenie garażowe? Te i wiele innych pytań zadają sobie inwestorzy, którzy planują stworzenie własnego garażu. Dobrze urządzony pozwoli bezpiecznie przechowywać samochód, pełniąc jednocześnie funkcję zaplecza gospodarczego.

Funkcja garażu

Garaż to pomieszczenie, w którym przechowywany jest nie tylko samochód, ale także rowery, dziecięce jeździki, podręczne sprzęty i narzędzia ogrodnicze. Niekiedy trzeba także wygospodarować miejsce na skuter lub motocykl. Urządzając garaż należy więc wygospodarować miejsce na poszczególne sprzęty i urządzenia, a przy tym zapewnić sobie komfortowe warunki użytkowania. Nie można również zapominać o drobnych naprawach, majsterkowaniu czy wymianie opon – zadania te wymagają stworzenia przestrzeni stricte warsztatowej. Wymienione czynniki w istotny sposób wpływają na wielkość powierzchni garażowej.

W garażu warto także wyznaczyć kącik czystości, czyli umieścić w nim umywalkę, niewielka półkę na środki czystości oraz wieszaki na ręczniki. Nie zabierze to wiele miejsca, pozwoli natomiast zachować należytą higienę w każdej sytuacji. Dopełnieniem strony architektonicznej jest brama wjazdowa. Możliwości w zakresie wyboru jest wiele – począwszy od tradycyjnych skrzydeł otwieranych na zewnątrz, poprzez bramy uchylne, a na rolowanych skończywszy. Co więcej, istnieje możliwość zautomatyzowania bramy wjazdowej, dzięki czemu nie ma konieczności wysiadania z pojazdu podczas wjeżdżania do garażu.

Ograniczenia techniczne

Urządzając powierzchnię garażową trzeba jednak liczyć się z ograniczeniami technicznymi – żadne pomieszczenie nie jest przecież z gumy. Ułatwieniem w zagospodarowaniu przestrzeni są szafki i półki garażowe. Dobrym pomysłem jest także podzielenie przestrzeni garażowej na funkcjonalne strefy. W osobnych częściach należy umieścić podstawowe narzędzia wykorzystywane do prac w domu i wokół niego, narzędzia i sprzęty ogrodowe, a w jeszcze innej te związane z autem czy majsterkowaniem. Warto przy tym ustalić z domownikami, że wyznaczone miejsce na przechowywanie kosiarki, wiertarki czy oleju silnikowego nie będzie przez nikogo zmieniane. W każdej strefie trzeba także wyznaczyć miejsce na sprzęty używane często i sporadycznie – te pierwsze powinny zawsze znajdować się pod ręką. Urządzenia stosowane okazjonalnie najlepiej umieścić na górnych półkach lub hakach zamontowanych pod sufitem. Nie warto zmieniać zagospodarowania garażu kierując się porami roku.

Warsztat w garażu

Wielu właścicieli nieruchomości, chcąc połączyć przysłowiowe przyjemne z pożytecznym, decyduje się wygospodarować w przestrzeni garażowej część stricte warsztatową. Podstawą jest tutaj funkcjonalny blat roboczy, do którego można przymocować niektóre sprzęty, np. imadło. W sąsiedztwie najlepiej umieścić półki i szafki, w których znajdą się narzędzia wykorzystywane podczas prac warsztatowych lub majsterkowania. Nad blatem powinno znajdować się dobrej jakości źródło światła, a obok niego co najmniej podwójne gniazdo elektryczne, niezbędne podczas korzystania ze sprzętów wymagających zasilania prądem.

You may also like

1 comment

Arkadiusz 2 marca 2021 - 18:17

Osobiście uważam że lepiej wydać trochę więcej pieniędzy i postawić garaż, który bardzo dobrze ochroni nasze narzędzia, auto przed różnymi warunkami pogodowymi… i ciekawskimi ?

Reply

Leave a Comment