Jadalnia to miejsce, którego nie może zabraknąć w każdym domu lub mieszkaniu – bez względu na metraż. Wydawać się może, że jest to miejsce przeznaczone przede wszystkim do wspólnego spożywania posiłków lub spotkań rodzinnych w większym gronie. Jedną z aranżacji, które warto wykorzystać urządzając jadalnię, jest styl nowoczesny.
Stół w miejscu centralnym Jadalni
Biorąc pod uwagę fakt, że jadalnia to pomieszczenie, w którym spożywa się posiłki, w centralnym punkcie powinien stanąć stół. Dostępne na rynku modele różnią wielkością i funkcjonalnością, optymalnym rozwiązaniem są jednak stoły rozkładane, których długość bez problemu można dostosować do aktualnych potrzeb rodziny.
Urządzając jadalnię w stylu nowoczesnym warto kupić stół z drewnianym blatem i metalowymi nogami. Jest to jeden z wiodących i jednocześnie ponadczasowych trendów, który sprawdzi się także w innej stylizacji.
Równie ważne są oczywiście wygodne i funkcjonalne krzesła, utrzymane w tym samym stylu. Chcąc uniknąć estetycznej wpadki, najlepiej kupić stół wraz z kompletem krzeseł tego samego producenta, nie ma jednak konieczności kupowania zestawu, współczesne stylizacje umożliwiają dowolne kombinacje estetyczne. Najlepsze są rozwiązania z wygodnym siedziskiem i oparciem – zapewnią one komfortowe warunki użytkowania. Warto także posiadać składane krzesła, które bez problemu można dostawić w sytuacji, gdy planowana jest rodzinna uroczystość lub pojawią się niezapowiedziani goście.
Jak optycznie powiększyć jadalnię?
Co zrobić, by optycznie powiększyć małą jadalnię? – to pytanie zadaje sobie wiele osób. Prostym trickiem okazują się ściany w jasnych, pastelowych odcieniach. Efekty wizualne można dopełnić wstawiając białe meble z błyszczącymi frontami, które odbiją światło. Jasną barwę powinny mieć także drzwi oraz blat stołu – w tym przypadku doskonale sprawdza się odcień naturalnego drewna. Optymalne zagospodarowanie przestrzeni umożliwią rozsuwane drzwi z przeszkleniami, które dodatkowo podkreślą nowoczesny charakter jadalni. Całość dopełni kredens z jasnego drewna ze szklanymi lub lustrzanymi wstawkami – można w nim przechowywać sztućce, zastawy, obrusy i serwety, a także wykorzystać jako element stricte dekoracyjny. Wielkość i ilość mebli znajdujących się w sypialni powinna być adekwatna do wielkości pomieszczenia.
Minimalizm w małej jadalni
Minimalizm to najlepsze rozwiązanie w małej jadalni. Ograniczona ilość mebli zapewni wygodne i komfortowe korzystanie z głównego elementu użytkowego, jakim jest stół. Okazały kredens można zastąpić nieco mniejszą, oszkloną witryną oraz dekoracyjne półki na ścianach. Są to rozwiązania, które umożliwią bezproblemowe przechowywanie niezbędnych naczyń i innych gadżetów wykorzystywanych podczas spożywania posiłków, zajmując jednocześnie stosunkowo niewielką przestrzeń.
Zdecydowanie należy unikać umieszczania w jadalni sprzętu elektronicznego czy regałów z książkami – rozwiązania te stanowią elementy wyposażenia salonu lub pokoju dziennego. Aranżacja jadalni powinna skupić się wokół głównej funkcji, jaką pełni przedmiotowe pomieszczenie, czyli rodzinnych spotkań i wspólnego spożywania posiłków.