Czego nie może zabraknąć w przedpokoju?

by Mateusz
Czego nie może zabraknąć w przedpokoju?

„Pokaż mi swój przedpokój, a powiem kim jesteś” – to na poły humorystyczne powiedzonko doskonale oddaje informacje, jakie można uzyskać o gospodarzach widząc ich przedpokój. Najczęściej jest to niewielkie pomieszczenie o charakterze użytkowym. W rzeczywistości stanowi jednak wizytówkę domu, dlatego też przedpokój należy urządzić starannie i niebanalnie.

Kompaktowe, wielofunkcyjne sprzęty

Przedpokoje są zazwyczaj małe i ciasne – zwłaszcza, gdy stanowią element mieszkania w bloku. Ograniczony metraż nie stanowi problemu podczas codziennego użytkowania, dla większości osób jest to po prostu wejście do domu, miejsce, w którym można pozostawić odzież wierzchnią, buty czy torebkę. Owszem, zdarzają się przedpokoje, w których widnieje duża szafa na odzież, nie mniej jednak pod względem architektoniczno-estetycznym rozwiązanie nie spełnia swojej funkcji – duże meble w znaczny sposób ograniczają przestrzeń, a nierzadko utrudniają korzystanie z przedpokoju. Zdecydowanie lepszą alternatywą są w tym przypadku kompaktowe, wielofunkcyjne sprzęty, które nie tylko efektownie wpisują się w aranżację pomieszczenia, ale zapewniają wygodne i komfortowe użytkowane. Sprzęty łączące kilka funkcji pozwolą optymalnie wykorzysta każdy centymetr.

Dobrym pomysłem jest także zagospodarowanie przestrzeni pod sufitem – można tam zamontować funkcjonalny pawlacz lub utworzyć niebanalny schowek na akcesoria sezonowe lub rzeczy używane okazjonalnie.

Chcąc optycznie powiększyć przedpokój, warto utrzymać ściany w jasnych pastelowych kolorach, a przy listwie podłogowej umieścić punktowe oświetlenie.

Praktycznie i estetycznie w przedpokoju

Chyba nikt nie potrafi wyobrazić sobie przedpokoju bez dużego lustra. Jest to element aranżacyjny, którego nie może zabraknąć w żadnej stylizacji. Najlepszym wyborem okazuje się duże, obszerne lustro, umożliwiające obejrzenie całej sylwetki człowieka. Praktyczna funkcja lustra jest doceniana przede wszystkim podczas codziennych wyjść do pracy, szkoły, a nawet na spacer z psem. Dodatkowym atutem dużego lustra jest to, że optycznie powiększa i rozjaśnia małe, ciasne pomieszczenia.

Lustra nie należy jednak umieszczać na przeciwko drzwi wejściowych, zwłaszcza, gdy ich obicie nie jest zbyt atrakcyjne. Drzwi mogą odbijać się w lustrzanej tafli, utrudniając korzystanie z jego możliwości. Lepszym miejscem jest w tym przypadku boczna ściana.

Ważnym elementem wyposażeniowym w przedpokoju jest także szafla lub pojemnik na obuwie. Efektowny, wygodny schowek pozwoli zachować nienaganny porządek, unikając chaosu. Widok rozstawionych w przedpokoju butów jest nieciekawy i może negatywnie wpłynąć na ocenę gospodarzy.

Przyda się także wygodne siedzisko, umożliwiające założenie lub zdjęcie butów. Najlepiej umieścić je pod wieszakiem na płaszcze i kurtki – jest to prosty sposób na efektowną stylizacje i optymalizację przestrzeni jednocześnie. W sklepach dostępne są także modele wolnostojące, jednakże sprawdzają się one wyłącznie w dużych przedpokojach.

Odpowiednie oświetlenie przedpokoju

Przedpokój to pomieszczenie, w którym często nie ma okien, brakuje więc dostępu do światła dziennego. W tej sytuacji konieczne jest wykonanie oświetlenia, które rozjaśni pomieszczenie, umożliwiając bezproblemowe założenie butów czy poprawienie fryzury. Głównym źródłem światła powinien być żyrandol lub plafon sufitowy, wyposażony w żarówkę o odpowiedniej mocy. Najlepiej wybierać modele energooszczędne, o zimnej barwie światła. Dodatkowo można zamontować światło punktowe we wnęce nad lustrem lub nad listwą podłogową – rozwiązanie to rozjaśni konkretne miejsca, zapewniając jednocześnie oryginalne efekty wizualno-estetyczne. Warto pamiętać, że barwa światła punktowego powinna być taka sama, jak głównego źródła oświetlenia.

Dobrze oświetlony przedpokój w znaczny sposób wpływa na wizerunek domu lub mieszkania, podnosi komfort użytkowania, a także tworzy ciepłą i przyjazną atmosferę.

You may also like

1 comment

Wiktor 2 marca 2021 - 18:18

Ja osobiście w przedpokoju mam podłogę z drewnianych paneli i uważam że bardzo ładnie to wygląda. Kupiłam ją w Castoramie ( Kod: 319075)
Pozdrawiam

Reply

Leave a Comment