Dobrze urządzone biuro sprzyja wydajnej i efektownej pracy. Dotyczy to zarówno indywidualnych pomieszczeń biurowych, zapewniających spokój i zawodową prywatność, jak również rozwiązań open space, czyli jasnej i dużej przestrzeni biurowej, w które jednocześnie pracuje kilka, a nawet kilkanaście osób.
Biuro na miarę potrzeb
Urządzając biuro najlepiej kierować się indywidualnymi potrzebami oraz charakterem pomieszczenia. Jeśli jest to miejsce, w którym będą pojawiać się klienci, biuro powinno być duże i przestronne, zapewniające komfortowy kontakt z pracownikiem. Zupełnie inaczej wygląda jednak ta kwestia w przypadku, gdy z pomieszczenia korzysta wyłącznie jedna osoba – właściciel firmy lub zatrudniony przez niego pracownik. Tutaj priorytetem jest wygodne, funkcjonalne biurko oraz szafka na dokumenty.
Zdarza się jednak, że z przestrzeni biurowej korzysta co najmniej kilka osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie. W tej sytuacji, zależnie od indywidualnych potrzeb, można urządzić odrębne pomieszczenia biurowe, adresowane dla jednego lub dwóch pracowników, bądź stworzyć wspomnianą przestrzeń open space, oddzielając poszczególne stanowiska za pomocą szklanych elementów. W tej sytuacji priorytetem powinny być relacje służbowe, czyli określenie kto z kim najczęściej się komunikuje na płaszczyźnie zawodowej. Umieszczenie w tym samym pokoju osób realizujących wspólny projekt w znaczny sposób ułatwia i usprawnia pracę, zapewniając pożądane efekty.
Urządzając przestrzeń biurową należy kierować się zasadami ergonomii oraz BHP. W praktyce oznacza to konieczność stworzenia odpowiedniego komfortu pracy, czyli optymalne oświetlenie stanowisk pracy, zastosowanie wygodnych, funkcjonalnych, najlepiej regulowanych foteli oraz krzeseł dla ewentualnych klientów, biurek, a także nowoczesnego sprzętu komputerowego i urządzeń biurowych.
Kolorystyka biura
Kolorystyka biura, choć często traktowana po macoszemu, w rzeczywistości spełnia bardzo ważną funkcję. Odpowiednio dobrana tworzy przyjazną, sprzyjającą pracy atmosferę, pobudza i rozjaśnia umysł. W pomieszczeniu doskonale sprawdzają się więc jasne, pastelowe odcienie, które sprzyjają koncentracji i pobudzają. Z odrobiną sceptycyzmu i ostrożności należy natomiast traktować kolor czerwony – zasadniczo symbolizuje on energię, która bez wątpienia jest potrzebna podczas wykonywania obowiązków zawodowych, nie mniej jednak może również wzmacniać nadpobudliwość oraz zachowania agresywne.
Istotny wpływ na atmosferę i klimat biura mają także rośliny – zarówno doniczkowe, jak i kwiaty cięte. Nie tylko oczyszczają powietrze, ale przede wszystkim poprawiają samopoczucie, dodatkowo stanowią niebanalną ozdobę pomieszczenia biurowego. Ciekawym pomysłem jest także umieszczenie firmowych gadżetów, może to być np. przybornik na akcesoria biurowe czy kubek z logo firmy. Ten prosty trick pozwala wzmocnić wizerunek i pozycję przedsiębiorstwa na rynku.
Biuro tradycyjne czy otwarte?
Wielu właścicieli firm zadaje sobie pytanie, czy lepszym rozwiązaniem jest klasyczne, zamknięte biuro czy też otwarta przestrzeń? Trudno tutaj znaleźć jednoznaczną odpowiedź – podejmując decyzję najlepiej kierować się indywidualnymi potrzebami przedsiębiorstwa. Niepodważalny jest fakt, że szef zespołu powinien dysponować własnym gabinetem, który zapewni mu prywatność i spokój, oddzielając jednocześnie od podwładnych. W przypadku zwykłych pracowników istnieje pełna dowolność, warto jednak poznać ich preferencje i oczekiwania. Jedną z nowoczesnych propozycji jest oddzielenie stanowisk pracy za pomocą przeszkleń, można również stworzyć odrębne części biurowe wykorzystując w tym celu wysokie szafy, wykorzystywane do przechowywania dokumentów – odpowiednio ustawione meble stworzą odpowiednik ścianki działowej, łącząc jednocześnie przysłowiowe przyjemne z pożytecznym.
Organizując przestrzeń biurową warto także wyznaczyć salę konferencyjną lub miejsce spotkań całego zespołu oraz tzw. strefę relaksu, w której pracownicy mogą spędzić ustawową przerwę w pracy.