Efektowne obrusy gobelinowe – czym się wyróżniają i do jakich wnętrz pasują?

by Mateusz

Obrusy gobelinowe produkowane są z dość grubej i gęstej tkaniny. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie na nich różnego rodzaju efektownych wzorów. Obrusy tego typu są zazwyczaj wybierane na specjalne okazje – przyjęcia i bankiety. Wynika to z ich dużej dekoracyjności. Jednocześnie są jednak wytrzymałe i trwałe. Nie sprawiają dużych problemów w zakresie utrzymania w czystości, dlatego można je z powodzeniem wykorzystywać przez wiele lat. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat? Czytaj dalej i sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

Obrusy gobelinowe – co wziąć pod uwagę przy ich zakupie?

Obrusy gobelinowe są ozdobione różnymi wzorami – to ich cecha charakterystyczna. Zazwyczaj są okrągłe lub prostokątne. Bez problemu dopasować je można pod względem wielkości do różnych stołów. Świetnie sprawdzają się we wnętrzach utrzymanych w stylistyce klasycznej i rustykalnej. Nie oznacza to jednak, że nie można ich użyć w pomieszczeniach urządzonych w nieco inny sposób.

Obrusy gobelinowe na ogół wykorzystywane są w kuchniach i jadalniach. To dobry wybór także do salonu. Rzadko używane są jednak codziennie. To raczej tekstylia przeznaczone na specjalne okazje. Spory wybór obrusów gobelinowych znaleźć można m.in. w sklepie internetowym https://www.arthomedesign.pl/pl/c/obrusy-gobelinowe/85.

Czy obrusy gobelinowe są trudne do utrzymania w czystości?

Popularność obrusów gobelinowych cały czas rośnie. Warto więc wiedzieć, jak należy o nie dbać, aby przez lata prezentowały się jak nowe.

Gobeliny są z założenia odporne na blaknięcie. Jednak i tak lepiej nie wystawiać ich na bezpośredni wpływ promieniowania UV. Obrusom gobelinowym szkodzić może też zbyt wysoka wilgotność powietrza. Można je natomiast bez obaw regularnie odkurzać. Mniej intensywne zabrudzenia zazwyczaj da się wyczyścić na sucho. Można też zdecydować się na pranie ręczne lub w pralce – w programie delikatnym i przy temperaturze do 30 stopni Celsjusza. Warto w tym przypadku stosować raczej delikatne środki czyszczące – bez chloru w składzie.

Obrusy są niestety tekstyliami, które często się brudzą. W końcu to przy nich spożywa się posiłki. Na tkaninach gobelinowych zabrudzenia są często na pierwszy rzut oka niewidoczne. Dlatego dobrze jest się im przyjrzeć w świetle dziennym. Zaplamionych obrusów nie należy wkładać do szafy. Plamy z wina czy kawy bywają dość trudne do usunięcia. W praktyce da się ich oczywiście pozbyć. Najlepiej od razu zająć się problemem, namaczając materiał po zakończonym posiłku.

You may also like

Leave a Comment