Lubiana – na tę polską porcelanę warto zwrócić uwagę!

by Mateusz

Czy porcelana zawsze musi być biała i zdobiona w klasycznym stylu? Oczywiście, że nie! Udowadnia to polska marka Lubiana, która od 1969 roku nieprzerwanie produkuje porcelanowe serwisy stołowe. Kolekcje pochodzące od tej marki cechują się nowoczesnym charakterem. Oto trzy z nich, obok których nie można przejść obojętnie. Są niebanalne i intrygujące, sprawdzą się zarówno podczas większej imprezy, na przykład zbliżających się świąt wielkanocnych, jak i każdego dnia, dodając posiłkom wyjątkowego charakteru.

Stone Age Baltic – kolekcja inspirowana falami morza

Kolekcja Stone Age Baltic inspirowana była Morzem Bałtyckim i jego bezpośrednią okolicą. Widać to już na pierwszy rzut oka – kolorystyka naczyń od razu przywodzi na myśl morskie fale i wprawia w wakacyjny nastrój. Na porcelanie z tej kolekcji przenikają się różne odcienie koloru niebieskiego i błękitu, a wrażenie wodnych fal wzmacniają nieregularne kształty talerzy. Naczynia z tej linii są przede wszystkim niebieskie, jednak można dostrzec na nich także złote akcenty. To nie tylko dodatek estetyczny, ale także nawiązanie do skarbu polskiego morza – bursztynu.

Scandy Blue – minimalistyczna i wyraźnie niebieska porcelana

Porcelanowa kolekcja naczyń Scandy Blue to zestawy talerzy i filiżanek w różnych minimalistycznych wzorach. Na każdym znajdują się białe i niebieskie elementy, proste motywy dekoracyjne takie jak gałązki z listkami i równomiernie naniesione na naczynia wzory. Sama nazwa kolekcji wskazuje jej styl – Scandy Blue pięknie wygląda w skandynawskich wnętrzach pełnych prostych, geometrycznych wzorów i jasnych kolorów. Niebieski odcień pojawiający się na naczyniach Scandy Blue jest głęboki i wyraźny, przez co delikatnie kontrastuje z bielą

Idealna w każdym calu – kolekcja Rondo

Szukając klasycznych porcelanowych talerzy, warto zwrócić uwagę na porcelanę z kolekcji Rondo. Białe modele to najbardziej uniwersalny wybór, jednak nie jedyny możliwy. Do wyboru są także naczynia w kolorze morskim, odcieniu, który uznawany jest za wizytówkę marki Lubiana oraz koralowym. Warto tu wspomnieć, że w tej niezwykle modnej i idącej z duchem czasu propozycji, naczynia wykańczane są ręcznie. W przypadku porcelany pokrytej kolorowym szkliwem, dodatkowym walorem estetycznym jest zmienna intensywność barwy i pojawiające się na naczyniach załamania koloru. Te w pełni naturalne zjawiska sprawiają, że każdy porcelanowy talerz z kolekcji Rondo jest całkowicie unikatowy i zyskuje nieco surowego, niemalże loftowego charakteru.

You may also like

Leave a Comment