Projekty domów bliźniaków – czy to dobre rozwiązanie?

by Mateusz

Domy bliźniacze cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie w dzielnicach dużych miast. Wybranie takiego projektu niesie ze sobą wiele korzyści. Jakie rozwiązania przygotowały studia projektowe? O czym pamiętać podczas wyboru projektu bliźniaka?

Projekty domów bliźniaków – dla kogo są?

Decydując się na budowę domu bierzemy pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest chociażby lokalizacja. To od niej zależy cena działki, która może nas wystraszyć lub zachęcić do zakupu. Istotna w tej kwestii jest także odległość od dużego ośrodka miejskiego. Czas dojazdu wpływa bowiem na komfort życia. Nikt nie chciałby przecież tracić kilkudziesięciu minut na powrót do domu w godzinach szczytu. Domy bliźniacze są zlokalizowane często w obrębie miasta. Deweloperzy wykupują działki, które dzielą następnie na mniejsze parcele, na których powstają takie budynki. Powierzchnia jednej z nich waha się najczęściej między 400 a 600 m2. Projekt domu bliźniaczego jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą mieszkać w bloku, a jednocześnie chcą pozostać w mieście lub na jego obrzeżach. Takie rozwiązanie nie zapewni nam może takiej swobody jak dom jednorodzinny, ale dzięki pewnym zabiegom można skutecznie odizolować się od sąsiadów z drugiej połówki. Mamy tu na myśli chociażby ogrodzenie czy żywopłot.

Projekty domów bliźniaczych – co proponują architekci?

Przeglądanie projektów takich budynków możemy rozpocząć w każdej chwili. Wystarczy, że wejdziemy do internetu. W sieci nie brakuje stron internetowych, na których możemy przeglądać tysiące projektów rozmaitych domów. System pozwoli nam także przefiltrować wyniki, tak by przeglądać wyłącznie te rozwiązania, które spełnią nasze oczekiwania. Projekty domów bliźniaczych to najczęściej piętrówki o łącznej powierzchni około 200 m2. Takie rozwiązanie gwarantuje nam nie tylko dużą powierzchnię użytkową, ale także przestronny ogródek za domem. Rozwiązanie to jest więc niezwykle funkcjonalne. Projektanci przygotowali domy bliźniacze w różnorodnych stylach. Nie brakuje więc projektów z dachem dwuspadowym, płaskim, mansardowym, czy czterospadowym. Bliźniaki mogą być także połączone z garażami. Projektanci stawiają bowiem na pełną funkcjonalność. Nie możemy także zapominać o możliwości adaptacji każdego projektu. Pozwoli to dostosować projekt do naszych potrzeb oraz rodzaju posiadanej przez nas działki.

Projekty domów bliźniaczych a ekologia – o czym pamiętać?

Poszukując wymarzonego projektu domu warto także zastanowić się nad wdrożeniem ekologicznych systemów zasilania. Mamy tu na myśli chociażby fotowoltaikę oraz pompę ciepła. Mamy świadomość, że rozwiązanie te jest kosztowne, jednak pozwala w przyszłości wygenerować oszczędności. Dzięki nim jest bowiem możliwe całkowite uniezależnienie się od lokalnego dostawcy prądu czy opału. Poza tym nasz dom będzie także w pełni przyjazny dla środowiska, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne. Uwzględnienie takich systemów już na etapie projektowania domu nie spowoduje także wystąpienia dodatkowych kosztów. Projektanci zadbają bowiem o to, by konstrukcja dachu miała odpowiednią nośność, która zapewni bezpieczny montaż instalacji fotowoltaicznej. Tutaj znajdziesz takie projekty https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_blizniaki.html. Montaż pompy ciepła nie będzie z kolei wymagał ingerencji w pielęgnowany trawnik czy posadzone drzewka. Wszystko zostanie bowiem wykonane przed aranżacją ogrodu. Dzięki temu nie będziemy dwa razy wykonywali tej samej pracy. Projekty domów bliźniaków są więc bardzo ciekawym rozwiązaniem, które daje nam dużą swobodę w działaniu. Jest kompromisem między życiem w bloku a domu jednorodzinnym.

You may also like

Leave a Comment