Kinkiety do salonu – czy są potrzebne?

by Mateusz

Kwestia odpowiedniego oświetlenia w domu jest niezwykle istotnym aspektem urządzania wnętrz, który nie powinien być zaniedbany, jeśli zależy nam na estetyce, bezpieczeństwie czy komforcie domowników. Dotyczy to szczególnie salonu, czyli pomieszczenia, w którym przyjmujemy gości, spędzamy czas wspólnie z rodziną oraz bawimy się z dziećmi. Jeżeli chcemy odpowiednio zadbać o system oświetleniowy w przestrzeni przeznaczonej zarówno dla gości, jak i domowników, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, jaki rodzaj lamp będzie najbardziej odpowiedni. Dużą popularnością cieszą się często w tego typu wnętrzach lampy wiszące, jednak warte uwagi są również kinkiety do salonu. Czy tego typu lampa naścienna jest niezbędnym elementem systemu oświetleniowego w pokoju gościnnym? Postaramy się nieco przybliżyć to zagadnienie.

​Kinkiety do salonu – jak wygląda ten rodzaj lamp?

Lampy dzielą się przeważnie na takie, które należy zamontować na jakiejś powierzchni oraz te, które wystarczy postawić w dowolnym miejscu i podłączyć do prądu. Kinkiety należą do tych pierwszych, jednak od lamp wiszących czy plafonów, wyróżniają się tym, że instalowane są nie na suficie, a na ścianie. Kinkiety do salonu mogą mieć różną konstrukcję, od mocno przylegającej do ściany, po abażur zamocowany na ramieniu lampy. Jednak bez względu na to, jak wygląda obudowa kinkietu, ze względu na miejsce, w którym jest zamocowany, zazwyczaj oświetla ograniczony fragment przestrzeni.

​Kinkiety do salonu – czy sprawdzą się jako oświetlenie główne?

Kinkiety do salonu to bardzo dobre rozwiązanie, jednak zazwyczaj, ze względu na stosunkowo niewielki zasięg źródła światła, traktowane są jako oświetlenie uzupełniające, które towarzyszy na przykład plafoniadzie czy lampie wiszącej. Jako dodatkowe lampy w pokoju gościnnym, kinkiety doskonale się sprawdzają. Pozwalają doświetlić niektóre dekoracje, na które chcieli byśmy zwrócić uwagę, a czasem także oświetlają trudno dostępne miejsca i dzięki temu pomagają je wysprzątać. Czy jednak system kinkietów do salonu może zastąpić lampę wiszącą jako oświetlenie główne? Być może jeśli salon ma naprawdę skromy metraż, takie rozwiązanie miałoby szansę się sprawdzić, jednak w przestronnym pomieszczeniu, nie jest to raczej wskazane. Czytanie czy odrabianie lekcji razem z dziećmi, mogłoby okazać się problematyczne, gdybyśmy dysponowali jedynie kinkietem, jako formą oświetlenia.

Kinkiety do salonu – sprawdzą się w komplecie z żyrandolem?

Żyrandol to lampa wisząca, która charakteryzuje się przede wszystkim obecnością wielu punktów świetlnych. To rozwiązanie oświetleniowe swoją popularność zawdzięcza jednak przede wszystkim estetyce, gdyż tego typu lampy są zazwyczaj pięknie zdobione i majestatyczne. Dzięki wielu ramionom, doskonale oświetlają salon. W takim układzie kinkiety wydają się być zbędne, jednak mimo wszystko nie powinniśmy rezygnować z ich instalacji. Należy pamiętać, że silne światło żyrandolu, bardzo często wiąże się także z wysokimi rachunkami za prąd. Jeżeli więc będziemy wymiennie korzystać z żyrandola i kinkietów, mamy szansę oszczędzić niemałą kwotę na energii elektrycznej.

​Kinkiety do salonu – inspiracje

Chociaż wielu osobom kinkiety do salonu wydają się być dość skromną formą oświetlenia, to jednak tego typu lampy potrafią być naprawdę piękne i stanowić dekorację pomieszczenia. Warto sprawdzić dostępne na rynku modele tutaj https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/829-kinkiety-do-salonu-jadalni. Znaleźć można kinkiety w stylu klasycznym, przypominające świeczniki, lampy naścienne z motywami loftowymi albo retro i wiele innych ciekawych wzorów. Najlepiej dobrać taki system kinkietów, który będzie wizualnie komponował się z lampą wiszącą, stanowiącą główne źródło światła.

You may also like

Leave a Comment