Lampy wiszące – kiedy i w jakich pomieszczeniach warto je stosować?

by Mateusz

Lampy wiszące należą do najpopularniejszych elementów oświetleniowych stosowanych zarówno w prywatnych domach, jak i w firmach. Co prawda powoli ustępują pola nowoczesnym systemom szynowym i eleganckim plafonom, ale wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem. Wynika to po pierwsze z ich funkcjonalności, a po drugie z estetyki. W naszym artykule podpowiadamy, kiedy warto stosować lampy wiszące, aby osiągnąć jak najlepszy efekt dekoracyjny oraz zapewnić sobie prawidłowe doświetlenie pomieszczeń.

Salon

Lampy wiszące wydają się być naturalnym wyborem do domowego salonu, w którym zwykle znajduje się jeden centralny punkt świetlny dokładnie na środku sufitu. To klasyczne rozwiązanie wciąż dobrze się sprawdza, ponieważ w salonie rzadko używamy jednocześnie całego oświetlenia – nie jest to pomieszczenie robocze, ale pełniące funkcję wypoczynkową i rodzinną.

Lampa wisząca w salonie będzie więc dobrym wyborem w sytuacji, gdy potrzebujemy nieprzesadnie mocnego oświetlenia górnego, które będzie używane sporadycznie, np. tylko podczas wizyt gości. Na co dzień większość rodzin i tak korzysta z oświetlenia towarzyszącego, jak kinkiety czy lampy podłogowe, które dużo lepiej sprawdza się wieczorem, gdy oglądamy telewizję, rozmawiamy, bawimy się z dziećmi, czytamy książkę etc.

Jadalnia

W tym pomieszczeniu (lub sektorze wydzielonym z salonu lub kuchni) lampy wiszące sprawdzają się zdecydowanie najlepiej. Główną ich zaletą będzie tutaj możliwość regulacji zwisu. W jadalni zawsze najważniejsze jest to, aby dobrze doświetlić stół, w czym lampy wiszące są niezastąpione.

Wystarczy porównać je z bardzo modnymi listwami świetlnymi czy systemami szynowymi lub plafonami sufitowymi. W każdym z tych przypadków odległość między punktem świetlnym a blatem stołu jest znaczna i nie można jej regulować.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku lampy wiszącej. Obniżając ją np. na wysokość 150 centymetrów od blatu stołu mamy pewność, że lampa doświetli potrawy oraz sam stół, co wprowadzi przyjemną atmosferę, a tym samym zagwarantuje wysoki komfort jedzenia.

Sypialnia

Często jest tak, że na etapie urządzania domu czy mieszkania bagatelizujemy kwestię zastosowania prawidłowego oświetlenia w sypialni. Zawsze brakuje na to czasu, zakładamy też, że w sypialni i tak się tylko śpi, więc nie ma to aż tak dużego znaczenia. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym przygotowujemy garderobę na kolejny dzień, przymierzamy kupione ubrania, przechowujemy mnóstwo rzeczy, a czasami po prostu wypoczywamy np. czytając książkę. Dlatego trzeba tutaj zadbać o odpowiednie oświetlenie.

Najlepszym wyborem będzie właśnie centralna lampa wisząca oraz dodatkowa lampa nad toaletką (o ile ją przewidujemy). Wówczas wystarczy już tylko dodać dwa kinkiety przy wezgłowiu łóżka małżeńskiego, aby zyskać kompletne, funkcjonalne i komfortowe oświetlenie w sypialni.

Pokój dziecka

Lampy wiszące są bardzo dobrym wyborem do pokojów dziecięcych, w których górne oświetlenie nie musi być szczególnie mocne – o wiele ważniejsze jest prawidłowe doświetlenie biurka oraz okolic łóżka. W tym przypadku niezaprzeczalną zaletą lamp wiszących jest atrakcyjna cena, łatwość montażu oraz efektowny design. Na rynku znajdziemy lampy w różnych wariantach kolorystycznych, nawet z bohaterami ulubionych dziecięcych bajek.

Lampa wisząca w pokoju dziecka powinna być umieszczona w centralnym punkcie sufitu – wówczas doświetli maksimum przestrzeni, w tym okolice szafy na ubrania, komody, łóżka.

Rada

Jeśli w pokoju został przewidziany kącik zabaw, to warto pomyśleć o zastosowaniu nad nim dodatkowej lampy wiszącej z regulacją zwisu.

Lampy wiszące w kuchni – czy to dobry pomysł?

Zdania na ten temat są podzielone. Coraz więcej osób decyduje się zastąpić lampę wiszącą listwą oświetleniową z kilkoma reflektorami, która ma tę zaletę, że źródła światła można skierować w różne strony i doświetlić kuchenne blaty czy inne powierzchnie robocze.

Dlatego warto zadać sobie pytanie: czy to rzeczywiście jest nam potrzebna lampa wisząca? W końcu w kuchni kluczową funkcję pełni oświetlenie nad blatem roboczym, które musi nam zapewnić wysoki komfort przygotowywania posiłków oraz bezpieczeństwo. Główne oświetlenie przydaje się właściwie tylko podczas wchodzenia do kuchni oraz sprzątania, natomiast przede wszystkim ma wprowadzać do pomieszczenia przyjemny klimat. I tutaj lampy wiszące sprawdzają się znakomicie.

Zastosowanie lamp wiszących jest naprawdę szerokie i wciąż jest to ten typ oświetlenia, który idealnie sprawdza się w warunkach domowych. Dlatego warto je uwzględnić na etapie projektowania wystroju mieszkania czy domu. Lampy wiszące, zarówno o nowoczesnym, jak i klasycznym designie, znajdziesz na oficjalnej stronie firmy Kanlux na: https://www.kanlux.com/pl/produkty/15932/lampy-wiszace.

You may also like

Leave a Comment