Aranżacje industrialne cieszą się ogromną popularnością. Nowoczesne, chłodne, nieco przemysłowe wnętrza są chętnie wybierane przez osoby ceniące sobie oryginalność. Stworzenie efektownego, a jednocześnie unikatowego wystroju nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Ważne jest jedynie to, aby zrezygnować z natłoku elementów. Omawiany styl fantastycznie sprawdza się w przestronnych mieszkaniach, ale nie tylko. Zastanawiasz się, na jakie czynniki zwrócić uwagę podczas urządzania własnego mieszkania? Poniżej umieszczono zbiór praktycznych podpowiedzi, które z pewnością będą stanowić wsparcie.
1. Geometryczne kształty
Meble industrialne bardzo często posiadają geometryczne, a zarazem niebanalne kształty. Stanowią one połączenie funkcjonalności oraz dekoracyjnego charakteru. Należy mieć świadomość, że stanowią one jeden z najważniejszych punktów wystroju. Właśnie dlatego wybór powinien zostać dokładnie przemyślany. Natłok nie jest mile widziany – czasami wystarczy jedynie niesztampowa sofa lub ciekawy stolik, aby nadać wnętrzu charakter. Pozostałe meble znajdujące się w pomieszczeniu mogą być utrzymane w minimalistycznym stylu. To „złoty środek”, który sprawdzi się w niemal każdym przypadku. Wbrew pozorom nie trzeba inwestować w gotowe komplety. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć konstrukcje z różnych kolekcji. Ważne jest jedynie to, aby wszystkie produkty posiadały cechy wspólne, dzięki którym całość będzie prezentować się spójnie i gustownie.
2. Masywne konstrukcje
Meble w stylu industrialnym nierzadko sprawiają wrażenie masywnych i ciężkich. Nie są to konstrukcje lekkie i smukłe, które pasują do wnętrz skandynawskich lub klasycznych. Właśnie dlatego najlepiej prezentują się one w przestronnych pomieszczeniach. W przypadku małego metrażu należy ograniczyć ilość mebli – jeśli będzie ich zbyt dużo, to mieszkanie będzie sprawiać wrażenie chaotycznego oraz zaprojektowanego bez głębszego zastanowienia. Ponadto, może okazać się, że jakość codziennego życia ulegnie obniżenie. Dobrze jest kierować się zasadą „mniej znaczy więcej”. Po czasie można dokupić nowe elementy, o ile tylko zajdzie taka potrzeba.
3. Łączone materiały
Styl industrialny zakłada łączenie różnorodnych materiałów m.in. drewna, kamienia, ceramiki, szkła, metalu. To skuteczny sposób na to, aby stworzyć aranżację, która będzie jedyna w swoim rodzaju, a zarazem zgodna z obowiązującymi trendami. Sporą popularnością cieszą się kanapy, fotele oraz łóżka tapicerowane. Najbardziej pożądana jest skóra naturalna oraz ekologiczna. Nie można również zapomnieć o dodatkach, które odgrywają bardzo ważną rolę. Mile widziane są sztruksowe poszewki na poduszki, aksamitne zasłony czy też welurowe narzuty na sofę. Możliwości są niemal nieograniczone, więc wszystko zależy od osobistych upodobań.
4. Ciemne i kontrastujące barwy
W wnętrzach industrialnych dominują ciemne kolory, takie jak np. szary, brązowy, grafitowy, granatowy, czarny. Nie oznacza to jednak tego, że wystrój musi być spójny i ponury! Warto jest wprowadzić elementy kontrastujące – pomieszczenie można rozświetlić bielą czy też beżem. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę są intensywne barwy, takie jak np. seledynowy, żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy. Oczywiście nie mogą one dominować – istotne jest, aby umiejętnie wprowadzić je do mieszkania. Bezpieczniej postawić na przyciągające wzrok dekoracje, które w dowolnym momencie można wymienić na nowe.
5. Przemysłowe wzornictwo
Meble w industrialnym stylu nierzadko zachwycają przemysłowym wzornictwem, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie. Konstrukcje posiadają fabrycznie wykonane ślady użytkowania, dzięki czemu prezentują się zupełnie tak, jakby znajdowały się w domu od lat. W mieszkaniach urządzonych w opisywanym stylu bardzo często eksponowane są przewody oraz rury. Warto wspomnieć także o surowym wykończeniu podłóg oraz ścian. Na czasie są posadzki kamienne oraz ściany pokryte cegłami.
6. Nietuzinkowe dekoracje
Dzięki elementom dekoracyjnym nikt nie będzie miał wątpliwości, w jakim stylu zostało urządzone wnętrze. Fantastycznym wyborem wydają się być lampy w formie np. odsłoniętych żarówek wiszących na kablu. Wśród godnych polecania ozdób ściennych znajdują się również duże zegary oraz modernistyczne obrazy. Nie można nie wspomnieć o dywanikach, pledach czy też poduszkach na kanapę. Modne są kamienne figury, które doskonale wyglądają ustawione na regale, stole lub wiszącej półce. Trzeba jednak uwzględnić, że wnętrza industrialne nie powinny być zbyt przytulne, ponieważ stracą swój wyjątkowy klimat.
Jakie meble industrialne wybrać?
Wybierając meble industrialne trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników. Należy zainwestować w jakość, tak aby mieć pewność, że niezawodnie posłużą one przez długi czas. Czasami rozsądniej zainwestować nieco więcej gotówki. Cechy charakterystyczne omawianych konstrukcji to m.in.:
– geometryczne kształty,
– nieskomplikowane formy,
– przemysłowy charakter,
– ciemna kolorystyka,
– łączone materiały,
– surowe wykończenie detali.
Poszukując mebli warto jest zajrzeć do sklepów internetowych, których oferta jest o wiele bardziej zróżnicowana. Ułatwia to znalezienie produktów pasujących do mieszkania. Warto zaznaczyć, że wszystkie pomieszczenia w domu powinny posiadać cechy wspólne. Coraz więcej osób stawia na otwarte przestrzenie. Oczywiście metraż nie jest ograniczeniem – styl industrialny jest odpowiedni również w przypadku małych mieszkań. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wdrożyć własne modyfikacje. Nie ma konieczności stosowania się do sztywnych zasad!
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Jumeble, w którym znajdziesz szeroki wybór ciekawych mebli.