Jaka pościel jest najzdrowsza?

by Mateusz

Podstawową funkcją pościeli jest zapewnienie komfortu cieplnego podczas snu. Często pełni funkcję dekoracyjną. Z tego względu warto zadbać o jej estetykę. Nie mniej istotny jest dobór odpowiedniego materiału, który jest wygodny, estetyczny, a do tego zdrowy. Jaka pościel jest najzdrowsza?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pościeli?

Przy wyborze pościeli warto stosować się do kilku wskazówek:

  • stawiaj na wysokiej jakości materiały,
  • kupując kołdrę, zwróć uwagę na rodzaj wypełnienia,
  • sprawdź właściwości termoizolacyjne materiału, z którego wykonano pościel,
  • Zobacz informacje na metce o sposobach pielęgnacji.

Nie bez znaczenia jest również design pościeli. Tym bardziej, jeżeli ma ona być również ozdobą sypialni. W takiej sytuacji warto wybrać pościel, która pasuje do aranżacji wnętrza.

Z jakiego materiału pościel jest najzdrowsza?

Kluczowy jest materiał, z którego wykonano pościel, ponieważ wpływa on na jakość snu oraz zapewnia wygodę. Tkaniny różnią się od siebie właściwościami, które wpływają na komfort użytkowania. Najlepszym wyborem są komplety pościeli z naturalnych materiałów, które mają wiele zalet. Jaka pościel jest najzdrowsza?

Pościel bawełniana

Optymalnym wyborem jest pościel, wykonana z bawełny. Bawełna to tkanina naturalna, która sprawdzi się bez względu na porę roku. Jej atutem jest przewiewność i odporność na uszkodzenia. Łatwo ją zachować w czystości, bo wystarczy ją wrzucić do pralki. Komplety z wysokiej jakości bawełny zachowują swoje walory estetyczne nawet po wielokrotnym praniu w wysokiej temperaturę. Co ważne, bawełna nie przyciąga kurzu, a więc jest odpowiednia dla alergików. Ponadto dostępna jest niemal w całej palecie barw i różnych wzorach, co pozwala na dopasowanie jej do aranżacji wnętrza.

Pościel wełniana

Bardzo dobrym wyborem jest pościel wełniana. Wełna, podobnie jak bawełna, nie przyciąga kurzu. Dzięki temu chętnie sięgają po nią alergicy. Jednak to nie wszystko. Włókna robią tzw. mikromasaż, co pozytywnie wpływa na układ krążenia, a także minimalizuje ryzyko zawału. Dodatkowo łagodzi bóle reumatyczne. Nic dziwnego, że po wełniane komplety osoby, mające schorzenia reumatyczne. Wbrew pozorom nie jest wcale trudna w utrzymaniu czystości. Wymaga jedynie odpowiednich specyfików do prania. Wełna to tkanina przewiewna, a więc nie odczujesz duszności ani się nie spocisz. Co ciekawe, jej właściwością jest termokurliczwość. Oznacza to, że w wysokiej temperaturze, tkanina rozluźnia się, tym samym zapewniają większy dopływ powietrza. Z kolei wtedy, gdy jest znacznie chłodniej, to włókna ulegają ściśnięciu, tym samym gwarantując ochronę termiczną. To sprawia, że kołdra z wełny jest odpowiednia o każdej porze roku. Zimą zapewni ciepło, a latem nie będzie powodować pocenia.

Pościel lniana

Pościel wełniana ma właściwości antybakteryjne, co doceniają przede wszystkim, alergicy i astmatycy. Co ciekawe, materiał ten jest odporny nie tylko na kurz, ale również pleśń, a do tego potrafi odstraszyć owady.  Ogromnym atutem lny jest wysoka chłonność, dzięki czemu skóra utrzymuje świeżość podczas snu. To wszystko sprawia, że pościel lniana jest uznawana za jedną z najzdrowszych.

You may also like

Leave a Comment