Jak wybrać odpowiedni daszek tarasowy?

by Mateusz

Świat niesie ze sobą wiele opcji. Współczesna branża budownictwa, nieruchomości czy architektury jest bardzo rozwinięta. Kiedyś ludzie ograniczali się do najczęściej prostych budowli, które miały na celu sprawić, że domownicy będą mieli po prostu dach nad głową. Dziś dom to coś więcej. To dusza, bryła, która sprawia, że czujemy się dobrze. Ważnym elementem naszego przybytku jest daszek tarasowy. To od niego zależy czy w słoneczne dni będzie nam dostarczał chwili wytchnienia w cieniu, a w porę bardziej deszczową uchroni nas przed zmoknięciem. Warto przyjrzeć się tej tematyce. Pomysł na zadaszenie tarasu? Bardzo proszę!

Czym zadaszyć Nasz taras?

Prawda jest taka, że właściciele domów bardzo chętnie chcą spędzać czas na świeżym powietrzu i tutaj potrzebne jest konkretne zadaszenie chroniące przed darami natury w postaci nadmiernego słońca, deszczu czy wiatru. Czystą przyjemnością jest przebywać na tarasie pod warunkiem, że jest on odpowiednio zabezpieczony daszkiem tarasowym. Rozwiązaniem na długie lata właśnie może okazać się tego typu opcja. Taras jest miejscem wyjątkowym, oazą, w której ma mieć miejsce odpoczynek. Należy zaaranżować na nim przestrzeń, która będzie sprzyjać wypoczynkowi. Warto zapełnić go donicami, które będą pełne świeżych kwiatów. Możemy ustawić stół, leżaki, krzesła, zdarza się, że również stawiamy na montaż grilla. Właśnie z tych powodów chcemy aby chociaż część naszego wymarzonego tarasu była zadaszona. Żyjemy w czasach, w których dostępność materiałów, a co za tym idzie opcji z jakich zostanie wykonane nasze zadaszenie jest wiele. Warto bardzo dobrze przemyśleć tę kwestię i wybrać dla siebie możliwe najbardziej komfortową opcję zarówno pod kątem wydanych pieniędzy jak i samego wykonania, strony wizualnej.

Stałe zadaszenie tarasu, kiedy jak i dlaczego

Warto zastanowić się nad zadaszeniem z kilku powodów. Jednym z nich są warunki atmosferyczne. Jeśli mieszkasz, masz swój taras od strony zachodniej jest większe prawdopodobieństwo, że w Polsce, wiatr będzie wiał zdecydowanie silniej. Warto pomyśleć o solidnym zadaszeniu, który wytrzyma nawet największe nawałnice. Z wiatrem w szczególnie w porze jesiennej czy wiosennej łączy się występowanie sporych opadów deszczu. Jeśli chcielibyśmy korzystać z tarasu w takich warunkach atmosferycznych zadaszenie jest warunkiem koniecznym. Chroni zatem i od silnego wiatru, nadmiernego deszczu ale i od letniego słońca, które potrafi być mocno uciążliwe. W tym przypadku troszkę cienia będzie dla nas zbawienne.

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu

Opcji jest sporo jednak do najbardziej sensownych należy zadaszenie tarasu z poliwęglanu. Jest to rozwiązanie dedykowane głównie dla minimalistów, którzy najbardziej cenią sobie formy surowe. W punkt będzie opcja zadaszenia tarasu w postaci daszka wykonanego z drewna bądź będącego metalową konstrukcją, która to jest wypełniona płytami wykonanymi z poliwęglanu. Jedną z dostępnych opcji, jednocześnie bardzo dobrą jest zadaszenie wykonane z poliwęglanu komorowego bądź też ze specjalnych płyt profilowanych. Płyty te z zasady przepuszczają słoneczne światło tworząc tym samym solidną osłonę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi w postaci deszczu czy gradu. Są niezwykle wytrzymałe – nawet na wysokie zakresy temperatury jak i opady atmosferyczne. Dodatkowo są lekkie i elastyczne ponieważ z reguły mają około od 4 do 12 mm grubości. Poliwęglan lity niesie za sobą zapewnione doskonałe parametry akustyczne, co będzie można docenić szczególnie podczas deszczu. Materiał ten jest zazwyczaj bezbarwny . Opcje te wyróżnia wysoka odporność na uderzenia, stosunkowo niska waga jak i wysoka przepuszczalność światła słonecznego nawet do 90%. Jest bardzo łatwa w montażu jak i samej obróbce mechanicznej. Można zakupić gotowe zadaszenia stworzone z poliwęglanu. Producenci mają w zanadrzu również zestawy, w których poza płytami poliwęglanowymi są profile z aluminium wraz z całym systemem uszczelek. W zestawie są oczywiście niezbędne elementy do montażu całej konstrukcji. 

Ekologiczne czyli „zielone”, naturalne zadaszenia tarasu

Fantastyczną opcją jest inwestycja w naturalne zadaszenie tarasu. Czym zadaszyć taras? Opcji jest wiele. Do najbardziej naturalnych należy założenie stelażu, pergoli i posadzenie w ziemi rośliny, która będzie się pięła i tworzyła tym samym naturalne zadaszenie. Do tego efekt wizualny jest magiczny. Należy dobrać odpowiednio zdrowe i dorodne sadzonki tak aby np. bluszcz rósł dość szybko a jego odmiana sprawiała, że będzie się pięknie komponować. Pergole są różnego rodzaju. Można ustawić tymczasowe ale i solidne metalowe, które będą służyć wiele sezonów. Co piękne w tym rozwiązaniu, nikt nigdzie na świecie nie będzie miał drugiego takiego samego zadaszenia jak my jeśli zdecydujemy się na opcję związaną bezpośrednio z działaniem matki natury.

Drewniane zadaszenia tarasu

Współczesna technologia daje nam wielką możliwość wyboru. Drewniane zadaszenia dobrze komponują się z kamieniem, szklaną czy betonową elewacją. Co pewne, potrafią ocieplić każdy dość surowy, nowoczesny dom. Stworzą idealną harmonię w całości z posesją w stylu naturalistycznym. Drewniane zadaszenie mogą tworzyć wióry, gont czy deski. Wymaga zdecydowanie solidnej ochrony przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi jak i niestety często bardzo nieprzyjemnymi szkodnikami natury biologicznej. Zadaszenie może być wykonane w dwóch wersjach:

– wolno stojącej, takie, które może zostać umieszczone w dowolnej części ogrodu,

– przyściennej, która z reguły jest dopasowana do konstrukcji budynku.

Zadaszenie tarasu ze szkła


Można stworzyć fantastyczny daszek tarasowy ze szkła. Jest to opcja wsparta na stelażu wykonanego z aluminium, docelowo wypełnionego szkłem, które jest całkowicie bezpieczne dla otoczenia. Szkło może mieć również formę laminowaną folią. Ramę można pomalować na dowolny kolor, najlepiej tak aby była harmonijna z elewacją. Daszek ten jest wyjątkowy ponieważ jest wyposażony w rynnę, która ma na celu odprowadzać odpady. Szklane zadaszenie wygląda niezwykle efektownie, jeśli zadba się o jego czystość. Jeśli chodzi o rodzaje szkła, można wybrać szkło białe bądź dymione.

Przy współpracy z melmet.com.pl

You may also like

Leave a Comment