W pracy w warsztacie szczególnie mocno liczy się jakość zastosowanych mebli oraz ich układ, a także nieograniczony dostęp do wszystkich narzędzi czy też odpowiednio duża przestrzeń pracy. Nie bez powodu stoły warsztatowe stanowią w większości warsztatów, montażowni czy nawet lakierni podstawowe wyposażenie, które kupuje się na długo przed właściwym rozpoczęciem pracy. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć wszystkie istotne aspekty stołów warsztatowych, w tym także ich konstrukcję.
Stoły warsztatowe – co to jest?
Stoły do warsztatu to meble, które biurka oraz typowe stoły domowe przypominają jedynie z wyglądu. Są od nich wielokrotnie bardziej wytrzymałe, mocniejsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu, a przy tym również – wbrew pozorom – tańsze w zakupie gdy zestawimy ich cenę z wytrzymałością. Standardowo każdy stół warsztatowy ma podobną budowę. Znajdziemy w niej:
- konstrukcję,
- nogi,
- blat.
Te trzy elementy są ze sobą bardzo dokładnie zespolone i z reguły nie da się ich rozdzielić w trakcie pracy, bez doszczętnego uszkodzenia ich struktury i spójności. Tak precyzyjne połączenie powyższych elementów nie jest dziełem przypadku. Przede wszystkim spawy i niezwykle mocne, dokręcone aż do oporu śruby, zapewniają najwyższą możliwą stabilność, która jest szczególnie istotna podczas pracy z ciężkimi, lecz także niewielkimi przedmiotami. Stoły warsztatowe nie występują jednak wyłącznie jako sam blat roboczy – można je dodatkowo wyposażyć w szereg przeróżnych dodatków.
Jakie można kupić stoły do warsztatu?
Stoły warsztatowe, jak już wiemy, mają decydujący wpływ na pracę danego zakładu, warto tym samym poznać wszystkie możliwości ich rozbudowy. Na rynku można znaleźć stoły do warsztatu:
- z nadbudową,
- z regulacją wysokości,
- z dodatkowymi szufladami,
- i modele łączące cechy wszystkich powyższych.
Powyższe urządzenia różnią się zastosowaniem, a łączą najwyższą jakością zastosowanych materiałów, dzięki którym są bardzo wytrzymałe i stabilne nawet po ich obciążeniu masą rzędu 1000 kg!
Stoły warsztatowe – informacje techniczne
Tym, co warto poznać z bliska na długo przed zakupem konkretnego stołu warsztatowego, jest zdecydowanie jego konstrukcja. Nic w jej kwestii nie jest dziełem przypadku i widać to doskonale po każdym, nawet najmniejszym szczególe i parametrze. Ogromne obciążenie robocze oraz wymagania przedsiębiorców względem np. stabilności sprawiają, że w kwestii dopracowania konstrukcji w najmniejszych szczegółach większość producentów nie uznaje żadnych kompromisów.
Konstrukcja
Całe stoły warsztatowe wykonuje się przeważnie ze spawanych profili stalowych o dużych wymiarach, rzędu 30 x 30 mm lub 20 x 20 mm i grubości 2 mm. Taka konstrukcja gwarantuje między innymi wysoką stabilność i to aż do momentu osiągnięcia granicznego obciążenia (nawet do 1000 kg) oraz brak ryzyka związanego z aktywną eksploatacją. To bardzo istotne szczególnie w przypadku montażowni oraz zakładów wytwórczych, w których przeprowadza się mechaniczną obróbkę szczególnie masywnych części. Oczywiście zastosowanie takich materiałów ma duży wpływ na jednostkową wagę całego produktu, która może wynosić nawet kilkaset kilogramów. A to z kolei pozytywnie wpływa na ich stabilność.
Blaty
Blat to podstawowa i najważniejsza przestrzeń robocza w stołach warsztatowych, która wpływa na komfort pracy oraz jej bezpieczeństwo. Blaty mogą być wykonane z materiałów śliskich, po których można z łatwością przesuwać obrabiane przedmioty, a także matowe i chropowate, które zapewniają stałą pozycję danego produktu w trakcie pracy. Wbrew pozorom nie ma tutaj jednego materiału, który spełni oczekiwania wszystkich przedsiębiorców. Każdy ma zupełnie inne właściwości. Dużą popularnością cieszy się:
- klejonka bukowa,
- guma olejoodporna,
- blacha kwasoodporna,
- sklejka lakierowana,
- blacha ocynkowana,
- wykładzina PCV.
Każdy powyższy materiał ma zupełnie różne właściwości użytkowe, dlatego też ważne jest, aby w ofercie danego producenta była możliwość bezpłatnej konsultacji w ramach wyboru odpowiedniego wariantu. Ma on bowiem fundamentalny wpływ na bezpieczeństwo oraz wydajność w trakcie wykonywania poszczególnych prac. Istotne są nawet takie szczegóły, jak rezonowanie materiału w trakcie wbijania gwoździ czy możliwość unieruchomienia danego przedmiotu.
Dodatkowe wyposażenie
Dzięki dodatkowemu wyposażeniu każdy stół warsztatowy może zupełnie zmienić swoje oblicze. Dla przykładu półki, które montuje się np. na nadbudowie, mają nośność rzędu 60 kg, co jest wynikiem znakomitym jak na szafkę wiszącą. Kółka z kolei są wygodne i komfortowe w użytkowaniu przez wiele lat. Ich precyzyjne wykonanie sprawia, że nie zacinają się w trakcie transportu, a po długim użytkowaniu nie tracą swojej płynności działania. Szuflady podobnie – płynne i komfortowe w wysuwaniu i wsuwaniu mogą pomieścić nawet kilkadziesiąt kilogramów obciążenia, w tym akcesoriów i dodatków technicznych. Wszystkie te akcesoria zostały wykonane głównie ze stali, która nie ulega przyspieszonej eksploatacji nawet po wielu latach.
Niektóre stoły warsztatowe wyposażone są także w dodatki wykonane z tworzyw sztucznych, np. pojemniki. Zastosowanie materiałów odpornych na zarysowania, złamania czy stłuczenia, w zasadzie do zera zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia na tyle, aby nie dało się ich używać. Ponadto tworzywa są odporne na działanie niektórych kwasów, olejów i smarów, można je również umyć pod bieżącą wodą, a czasami przenosić po odłączeniu od np. nadbudowy.
Czym się kierować podczas zakupu stołu warsztatowego?
Chcesz zakupić stoły do warsztatu? Przygotuj się na natłok informacji oraz producentów. Część z nich dzięki wieloletniej obecności na rynku oraz ogromnemu know-how wypracowała sobie markę, która jest synonimem dobrej jakości i korzystnej ceny. Z drugiej jednak strony, stoły warsztatowe produkują również firmy, z którymi współpraca nie zawsze układa się po naszej myśli. Część z nich stosuje np. nieprawidłowe stopy stali, inne wydają swoje urządzenia klientom bez ostatecznej kontroli jakości, a jeszcze inne nie mają zbyt wielu możliwości konfiguracji.