Trudno dokładnie zdefiniować, czym tak naprawdę są stalowe ogrodzenia klasyczne. Przyjęło się, że są to konstrukcje kute, które – ze względu na specyficzną konstrukcję – wymagają wykonania solidnej podmurówki. W powszechnym rozumieniu uważa się też, że ta forma ogrodzeń należy do najbardziej eleganckich.
Mimo swej ekskluzywności (a co za tym idzie – ceny) ogrodzenia stalowe klasyczne cieszą się rosnącą popularnością. Wynika ona z dwóch podstawowych zalet tychże konstrukcji. Po pierwsze – jest to bardzo bezpieczna forma ogrodzenia, która zapewnia optymalne właściwości ochronne. Po drugie – ogrodzenia kute prezentują się nadzwyczaj pięknie, a ich wzór można ustalić wraz z wykonawcą.
Podstawowe cechy ogrodzeń kutych – co warto o nich wiedzieć/
Jedną z podstawowych cech kutych ogrodzeń metalowych, jest oczywiście ich precyzja i aranżacyjne piękno. Pod tym względem nie dorównują im nawet bardzo wytrzymale ogrodzenia panelowe. W konstrukcjach kutych szczególny nacisk kładzie się na projekt poszczególnego przęsła. Najczęściej są to rozwiązania projektowane na wymiar i zgodnie z preferencjami klienta. Zdarza się jednak, że niektóre firmy oferują gotowe wzory kutych przęseł. Co prawda rozwiązanie to nie pozwala na wprowadzenie swoistej innowacyjności, ale za to jest stosunkowo tanie w porównaniu do modeli produkowanych na zamówienie.
Ile to kosztuje, czyli składniki cenowe, które nie są związane z przęsłem
Chcąc dokładnie przeanalizować średnią cenę stalowego ogrodzenia klasycznego, należy wziąć pod uwagę składniki cenowe, które łącznie wpływają na finalną cenę wyrobu. Są to:
– wydatki poniesione na projekt przęsła, a także jego ewentualne poprawki w formie projektu technicznego,
– wydatki poniesione na proces wytwarzania elementów przęseł kutych,
– wydatki poniesione z tytułu wykonania podmurówki, będącej istotnym elementem każdego ogrodzenia kutego,
– koszty związane z instalacją napędów do bram, układów automatycznych, a nawet domofonów,
– koszty wynikające z konieczności zaprojektowania, a następnie wybudowania i postawienia bramy w wybranym miejscu,
– koszty związane z odpowiednim zabezpieczeniem metalu poddanego obróbce kucia.
Reasumując, przewidzenie konkretnej ceny za postawienie ogrodzenia kutego, jest nie tylko utrudnione, ale – w wielu przypadkach – niemożliwe. Oczywiście pomijalną wielkością jest tu koszt robocizny, ale wartość tą ustala przede wszystkim firma montująca ogrodzenie.
Koszty poszczególnych rodzajów inwestycji
Cena ogrodzeń kutych jest też zależna od bardziej prozaicznych czynników, takich jak wysokość konstrukcji jak i grubość przęseł. Niektórzy inwestorzy zwracają też uwagę na konieczność montażu dodatkowych zdobień, które najczęściej mają formę bloczków betonowych lub klinkierowych. Standardowe przęsło o wymiarach 120 x 200 cm, którego grubość wynosi 12 mm, kosztuje około 200 – 240 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że modele te nie zawsze są profesjonalnie zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Jeśli inwestorowi zależy na „pewnym” przęśle, które będzie wykonane z odpowiednią starannością, trzeba będzie zapłacić nieco więcej, bo od 280 do 350 złotych za jedno przęsło. Ile zatem trzeba będzie zapłacić za profesjonalnie wykończone przęsła o grubości do 14 – 15 mm? Raczej trudno będzie tu znaleźć model, którego koszt będzie niższy niż 400 złotych. Ustalenie górnej, cenowej granicy tegoż projektu jest trudne, gdyż zależy ona od wielu czynników, w tym od stopnia zaawansowania wybranej konstrukcji stalowej.
To jednak nie wszystko! Każdy, kto choć raz miał do czynienia z montażem konstrukcji kutych wie, że ogrodzenie stalowe klasyczne wymaga zastosowania podmurówki, której zadaniem będzie podtrzymanie ciężaru poszczególnych przęseł. Standardowa podmurówka wiąże się z wydatkiem rzędu 100 złotych za metr bieżący. Nie jest to dużo, aczkolwiek warto zwrócić uwagę, że jest to wycena najprostszej i najtańszej podmurówki. W przypadku cięższych modeli przęseł, konieczne będzie zastosowanie znacznie głębszej podmurówki, której struktura wniknie poniżej poziomu przemarzania gruntu. Koszt wykonania takiej podstawy będzie oczywiście nieco wyższy i szacunkowo wyniesie około 150 złotych za metr bieżący.
Drewno, czy stal?
Niektórzy inwestorzy nie skupiają się wyłącznie na ogrodzeniach metalowych, lecz – pomni zalet konstrukcji drewnianych – stawiają przede wszystkim na przęsła łączące obydwa te materiały. Ogrodzenia te mogą mieć formę:
1. Konstrukcji stalowych wyposażonych w dodatkowe, drewniane elementy wykończeniowe. Wybór takiej wariacji wiąże się z relatywnie dużym kosztem, gdyż – poza standardowym elementem kutym – inwestor dokupuje specjalne, drewniane zdobienia.
2. Konstrukcji drewnianych z dodatkami stalowymi – to warianty ogrodzeń, w których elementy stalowe stanowią jedynie podparcie dla całej, wykonanej z drewna struktury. Cena takiego aranżacyjnego wariantu jest co prawda niska, ale przedkłada się ona również na stosunkowo niewielką trwałość komponentu.
Kilka słów o konserwacji
Ogrodzenia stalowe klasyczne wymagają – wbrew obiegowym opiniom – okresowej konserwacji. Mogą z niej zrezygnować wyłącznie posiadacze elementów ocynkowanych, aczkolwiek również i tu okresowo przyda się malowanie. Wielu producentów podkreśla, że przęsła malowane proszkowo, charakteryzują się bardzo dużą odpornością na działanie wilgoci. Jest to prawdą, ale… tylko w określonym przedziale czasu. Z upływem lat nawet dobra warstwa proszkowej farby, może po prostu zostać zniszczona. Oznacza to konieczność dogłębnego oczyszczenia konstrukcji stalowej i nałożenia stosownego preparatu ochronnego. Należy przy tym zwrócić uwagę, by jego nakładanie było w miarę dokładne i precyzyjne (niezależnie od stopnia złożoności przęsła).
Kilka słów podsumowania
Stalowe ogrodzenia klasyczne to nie tylko prestiż i jakość, ale też funkcjonalny i wytrzymały sposób na skuteczne zabezpieczenie powierzchni przed nieproszonymi gośćmi. Niestety rozwiązanie to jest bardzo kosztowne i – co gorsza – proces jego realizacji może być wydłużony nawet do kilku tygodni.
1 comment
Ciekawe porady, zapewne z nich skorzystam