Tak jak zwykle ludzie budują w życiu jeden dom, tak i nieczęsto zdarza im się remontować dach. Taka sytuacja jest więc idealna do wystąpienia wszystkiego rodzaju pomyłek i błędów. Dlatego tak ważna jest w sytuacji wymiany dachu profesjonalna pomoc. A pisząc profesjonalna pomoc nie mamy na myśli, jedynie profesjonalnego położenia materiału wybranego przez właściciela budynku, ale także doradztwo oraz wskazanie rozwiązań. Na co należy zwrócić uwagę przy remoncie dachu i o czym pomyśleć zanim do remontu się przystąpi? Informacje o tym, znajdziesz w poniższym artykule.
Więźba dachowa
Remont dachu to nie tylko wymiana pokrycia dachowego, warto przyjrzeć się także kondycji więźby dachowej. Może okazać się, że wymaga ona wzmocnienie, odgrzybienia czy odrobaczenia, a może zdarzyć się również tak, że będzie wymagać ona całkowitej wymiany.
Bardzo często zdarza się, że więźba dachowa wymaga odgrzybienia, dzieje się tak dlatego, że jeśli dach wymaga naprawy, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że już w którymś miejscu był nieszczelny, a więc do więźby dachowej mogła dostać się woda lub wilgoć. Problem grzyba pojawia się także czasem, gdy materiały wykorzystane przy budowie dachu są za mało oddychające i wilgoć z wnętrza domu nie mając gdzie uciec zaczyna wpływać negatywnie na więźbę dachową. Bardzo często nie wystarczy jedynie użyć środka przeciwgrzybicznego, ale trzeba usunąć zainfekowany fragment oraz elementy przylegające do niego. Jeśli zagrzybienie więźby przekracza 20% zwykle podejmuje się decyzje o całkowitej wymianie więźby. Podobnie dzieje się, gdy jest ona mocno opanowana przez owady lub konstrukcja jest uszkodzona w ponad połowie.
Jeśli więźba dachowa wymaga jedynie wzmocnienia, zwykle robi się to za pomocą dodania podpór krokwi i jętek lub dołożenia nowych krokwi. Zdarza się jednak, że do wzmocnienia więźby wykorzystuje się deski czy stalowe taśmy.
Waga pokrycia dachowego
Myśląc o remoncie dachu wiele osób skupia się na wyglądzie pokrycia dachowego, nie myśląc niestety o tym, czy obecna konstrukcja dachowa będzie w stanie je udźwignąć i czy ty dwa elementy będą do siebie pasować. Warto więc pamiętać, że przy pokryciu z gontów bitumicznych, łupku czy użyciu blachy płaskiej konieczne jest sztywne poszycie z desek lub płyt drewnopochodnych. Jeśli natomiast decyzją będzie zastosowanie dachówek, blachodachówek czy płyt falistych powinny one zostać przymocowane do rusztu z łat i kontrłat. Następne kroki przy tego typu pokryciach to zdecydowanie, czy do hydroizolacji zostanie wybrana folia czy papa. Przy folii ruszt z łat montuje się bezpośrednio na krokwiach, natomiast przy wykorzystaniu papy konieczne będzie sztywne poszycie.
Docieplenie
Każdy remont to olbrzymie nakłady pracy i kosztów, dobrze więc wyremontować od razu wszystko, aby nie musieć kilka razy szukać i zatrudniać specjalistów, sprowadzać sprzęt i materiały i kilkukrotnie wstrzymać swoje normalne życie, nie wspominając już o sprzątaniu. Z tego powodu dobrze przy okazji remontu dachu pomyśleć o dociepleniu poddasza. Można to zrobić od wewnątrz i od zewnątrz. Docieplenie od wewnątrz polega na położenie dodatkowej warstwy materiału termoizolacyjnego między krokwiami i pod nimi. Następnie ściany i skosy zabudowuje się okładziną wykończeniową. Natomiast w przypadku docieplania dachu od zewnątrz można na sztywnym poszyciu ułożyć płyty termoizolacyjne z twardego i nienasiąkliwego materiału.
Stworzono przy współpracy z portalem: Geda24.pl |
1 comment
Fajna opcja ostatnio spotkalem firme w poznaniu gdzie dach na raty moglem brac