Ogrzewanie podłogowe – przygotowanie do sezonu grzewczego

0 comments 621 views

Ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz więcej zwolenników. Deweloperzy szacują, że już blisko 25 % nabywców mieszkań decyduje się na zmianę tradycyjnych grzejników na podłogówkę. Nic dziwnego. Ogrzewanie podłogowe ma szereg zalet, których nie sposób przecenić. Jednak by było one efektywne i sprawne musimy zadbać o odpowiednie wykończenie posadzki na ogrzewaniu podłogowym. Co wybrać by cieszyć się tanim i efektywnym grzaniem?

Zalety ogrzewania podłogowego 

Popularność ogrzewania podłogowego to wypadkowa kilku zasadniczych zalet tej formy grzania mieszkań. Stosowanie tej metody sprawia, że rozkład temperatury w pomieszczeniu jest najbliższy idealnemu. Unikamy zatem kłótni domowników o to, kto będzie zimą zmuszony spać przy kaloryferze. To także najbardziej optymalna forma ogrzewania pod względem zdrowotnym. Idealna dla alergików, ponieważ dzięki promieniowaniu a nie tradycyjnej konwekcji w pomieszczeniach nie unosi się kurz i pył. Niekorzystna cyrkulacja powietrza jest mniejsza również dzięki temu, że temperatura powierzchni grzewczej, czyli podłogi, jest bardzo niska i wynosi 22-26°C (tradycyjny grzejnik ma znacznie wyższą temperaturę). Krążenie kurzu w powietrzu jest więc minimalne. Ogrzewanie podłogowe jest także efektywniejsze od tradycyjnego. Ciepła podłoga podnosi komfort na tyle, że można obniżyć temperaturę powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu nawet o 2°C, a to z kolei przynosi oszczędności w zużyciu energii, dochodzące nawet do kilkunastu procent rocznie.  Dzięki niższej temperaturze powietrza w mieszkaniu, wyższa jest jego wilgotność względna, dzięki czemu lepsze jest samopoczucie osób przebywających w tym pomieszczeniu. Wreszcie najkorzystniej jest, gdy wyższa temperatura jest przy podłodze, a niższa na poziomie głowy. Wtedy większość z nas odczuwa komfort cieplny, czyli ma dobre samopoczucie. Każdy z pewnością doceni także fakt, że ogrzewanie podłogowe nie zabiera nam cennego miejsca, ani nie ogranicza nas w zakresie ustawiania mebli. Ogrzewanie podłogowe elektryczne razem z panelami fotowoltaicznymi i winylami to także doskonałe połączenie, które zapewnia obecnie jedne z najbardziej efektywnych i tanich sposobów grzania domu. 

Jak sprawić by ogrzewanie podłogowe było efektywne? 

Co do zasady im mniejszy opór cieplny systemu tym mniej stracimy energii emitowanej przez ogrzewanie podłogowe, a tym samym poniesiemy mniejsze koszty na ogrzewaniu naszego domu lub mieszkania. Na ogrzewanie podłogowe nadają się wyłącznie posadzki z takich materiałów, które po pierwsze nie ulegną zniszczeniu pod wpływem temperatury, a po drugie będą jak najlepiej przewodzić ciepło. Jeśli chcemy, by ogrzewanie podłogowe dobrze spełniało swoją funkcję, powinniśmy wybrać na podłogę materiał o jak najniższym współczynniku oporu cieplnego. Wartość tego parametru z pewnością umieszczony jest na opakowaniu produktu.

Polecane -  Czy w 2024 roku będą dotacje na ogrzewanie gazem ziemnym?

Opór cieplny wyrażany jest jako odwrotność ilości ciepła, które przepływa przez 1 m2 powierzchni przegrody w czasie 1 godziny, przy różnicy temperatur 1⁰C. Symbolem oporu cieplnego jest litera R, a jego jednostką jest [m2K/W]. Im opór cieplny jest wyższy, tym lepszym izolatorem jest dany materiał. I analogicznie im niższy tym lepszym przewodnikiem jest dany materiał – czyli lepiej sprawdzi się w systemach ogrzewania podłogowego. Doskonale na ogrzewanie podłogowe nadają się panele winylowe, które są cienkie, idealnie przewodzą ciepło, a jednocześnie są bardzo wytrzymałe, wodoodporne i przyjemne w dotyku. Jednocześnie najnowsza generacja paneli winylowych (SPC, panele ze sztywnym mineralnym rdzeniem) jest stabilna wymiarowo i nie zmienia właściwości pod wpływem temperatury.  Musimy pamiętać, że za efektywność ogrzewania podłogowego odpowiada cały system podłogowy – panel plus podkład. Panele podłogowe na click układa się w formie pływającej na dedykowanym podkładzie. Najlepiej na ogrzewanie podłogowe nadają się podkłady PUM (poliuteranowo-mineralne) tzw. „Multiproteki”. Gwarantują one najlepsze na rynku wyciszenie pomieszczenia (są do 30% cichsze od tradycyjnych podkładów). Są także bardziej wytrzymałe na nacisk, dzięki czemu chronią podłogę, ale przede wszystkim dzięki bardzo  niskiemu  wskaźnikowi  oporu cieplnego nadają się idealnie do położenia na instalację ogrzewania podłogowego. Ten podkład doskonale się sprawdza gdy chcemy położyć panele laminowane, które z uwagi na swoją grubość gorzej przewodzą ciepło niż winyle. Zastosowanie do laminatów podkładu PUM sprawi, że cały system podłogowy wciąż będzie efektywny. Według normy europejskiej opór cieplny dla całego systemu podłoga plus podkład przy ogrzewaniu podłogowym nie powinien przekraczać wartości 0,15 m2K/W. Najlepszej jakości podkłady PUM mają opór na poziomie 0,004 m2K/W przez co można je stosować nawet z deską tzw. „barlinecką” o oporze 0,12 m2K/W a cały system będzie efektywny. Dla kontrastu łącząc taki podkład z panelami winylowymi z rdzeniem mineralnym o grubości 5 mm można osiągnąć wynik 0,041 m2K/W – zdecydowanie sprawniejszy system. 

Polecane -  Który piekarnik elektryczny wybrać do centralnego ogrzewania?

Jeśli ogrzewanie podłogowe to obowiązkowo płytki? 

Panuje opinia, że najlepiej na podłogówce sprawdzi się płytka ceramiczna ze względu na niski opór cieplny tego materiału. Terakotę stosuje się zwykle do wykończenia podłóg w łazienkach, kuchniach i przedpokojach – we wszystkich tych pomieszczeniach ogrzewanie podłogowe sprawdza się znakomicie. Nie oznacza to jednak, że płytki to jedyne dopuszczalne pokrycie na podłodze z ogrzewaniem podłogowym. Bardzo wiele osób z niechęcią patrzy na pomysł wyłożenia podłogi w salonie płytkami, wolałoby raczej bardziej naturalne w dotyku drewno, ale nie chce rezygnować z ogrzewania podłogowego. Na szczęście nie musi, bo ogrzewanie podłogowe może równie dobrze funkcjonować gdy położymy na nie panele winylowe. Podłogi winylowe najnowszej generacji z twardym mineralnym rdzeniem są miłe w dotyku, strukturą mogą przypominać naturalne drewno jak również ceramikę, a jednocześnie doskonale przewodzą ciepło. Istotne jest by wybierając materiał na podłogę sprawdzić parametry techniczne systemu podłogowego (podkładu oraz paneli). Ponadto wybierajmy panele i podkłady o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła. 

W przypadku gdy mamy już ogrzewanie podłogowe, na którym są płytki ceramiczne, a chcielibyśmy zmienić podłogę bez czasochłonnego kucia rozwiązaniem są panele winylowe, które będą miały relatywnie najniższy opór cieplny. Panele winylowe z rdzeniem mineralnym możemy położyć bezpośrednio na płytki bez fugowania (maksymalne wymiary fugi to 1 mm głębokości i 4 mm szerokości). W przypadku układania paneli winylowych na płytki uzyskamy nadal znacznie lepszą efektywność ogrzewania podłogowego niż w przypadku układania bezpośrednio na posadzkę paneli laminowanych. Maksymalny opór cieplny systemu grzejnego nie powinien przekroczyć 0,15m2K/W. Płytka ceramiczna to 0,01m2K/W + podkład PUM 0,01m2K/W + podłoga winylowa 0,039 m2K/W. Cały tak połączony system osiągnie 0,059 m2K/W. To mniej niż ma sam panel laminowany 0,07 m2K/W. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że nie musimy skuwać płytek, a zatem unikamy kłopotliwego i brudnego remontu.  

A co z laminatami? 

Wielu producentów poleca panele laminowane jako idealny produkt na ogrzewanie podłogowe. Panele laminowane z uwagi na swoją dość dużą grubość oraz mniejszą gęstość materiału znacznie gorzej przewodzą ciepło niż panele winylowe z mineralnym rdzeniem. Czy to oznacza, że się nie nadają na ogrzewanie podłogowe? Absolutnie nie. Nadają się, ale aby system grzejny był efektywny musimy wybrać odpowiedni podkład podłogowy pod laminat. Podkład, który w jak najmniejszym stopniu podniesie opór cieplny całego systemu ogrzewania.  

Polecane -  Budujesz dom w Poznaniu? Zobacz, o czym warto pamiętać

Podkłady dedykowane na ogrzewanie podłogowe pod panele laminowane charakteryzują się bardzo niskim oporem cieplnym. To sprawia, że ogrzewając dom możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Od niedawna dostępne są na rynku podkłady PUM (poliuteranowo-mineralne). Zapewniają one najwyższe na rynku parametry redukcji hałasu w pomieszczeniu (są nawet do 30% cichsze od tradycyjnie wykorzystywanych podkładów). Cechują się również większą wytrzymałością na nacisk statyczny i dynamiczny, dzięki czemu zapewniają lepszą ochronę podłogi (w tym kluczowa jest ochrona zamków) oraz dzięki dużej gęstości i niskiemu wskaźnikowi oporu cieplnego idealnie współpracują z systemem ogrzewania podłogowego przekazując jak najwięcej energii cieplnej do paneli podłogowych. Podkłady dedykowane na ogrzewanie podłogowe możemy oczywiście także stosować gdy tego ogrzewania nie posiadamy. Wówczas sprawdzamy inne ważne parametry podkładów: odporność na nacisk (CS), czy właściwości akustyczne (RWS i IS). 

Podkłady Multiprotec mają najniższy na rynku współczynnik oporu cieplnego, co oznacza, że doskonale nadają się do ogrzewania podłogowego i realnie obniżają koszty związane z ogrzewaniem. Multiprotec 3w1 to także jedyne na rynku podkłady premium, które łączą w sobie 3 zintegrowane elementy – podkład, folię paroizolacyjną i taśmę łączącą sąsiednie pasy. Tak zaprojektowany produkt sprawia, że system stanowi szczelną barierę paroizolacyjną. 

Ogrzewanie podłogowe to bardzo duży wydatek. Jeśli je planujemy zadbajmy by było możliwie jak najefektywniejsze. Tylko najlepszy podkład podłogowy zapewni komfort użytkowania ogrzewania podłogowego. Dobry podkład jest gwarancją podłogi cichej, bezpiecznej i efektywnej w zakresie ogrzewania podłogowego. Dlatego na podkładach podłogowych nie wolno oszczędzać. 

Leave a Comment

O mnie

Mateusz Lewandowski

Mateusz Lewandowski

Nazywam się Mateusz Lewandowski i od wielu lat zajmuję się projektowaniem oraz urządzaniem wnętrz. Moim priorytetem jest tworzenie przestrzeni, które nie tylko wyglądają pięknie, ale także są funkcjonalne i komfortowe. Doradzam klientom na każdym etapie – od wyboru stylu, przez dobór materiałów, aż po szczegóły wykończeniowe, tak aby każdy projekt spełniał ich oczekiwania.

O mnie

Mateusz Lewandowski

Mateusz Lewandowski

Nazywam się Mateusz Lewandowski i od wielu lat zajmuję się projektowaniem oraz urządzaniem wnętrz. Moim priorytetem jest tworzenie przestrzeni, które nie tylko wyglądają pięknie, ale także są funkcjonalne i komfortowe. Doradzam klientom na każdym etapie – od wyboru stylu, przez dobór materiałów, aż po szczegóły wykończeniowe, tak aby każdy projekt spełniał ich oczekiwania.

Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą to zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy lub bezpośrednio przez adres

 

[email protected]

 

@2024 – All Right Reserved.