Okna – zerknijmy na aluminium

by Mateusz

Okna występują w wielu formach i są tworzone poprzez różne technologie produkcji. Niektóre z tych różnic mogą zwiększyć izolacyjność okna – na przykład w przypadku podwójnego oszklenia widać dwie tafle szkła umieszczone równolegle do siebie po obu stronach warstwy próżni, gazu obojętnego lub odwodnionego powietrza. To znacznie zwiększa zdolność okna do zatrzymywania ciepła.

Oprócz szkła wchodzącego do okna należy jednak wziąć pod uwagę również materiały, z których składa się rama. Ogólnie rzecz biorąc, okna są zbudowane z PCV, drewna lub aluminium. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety – a Twój wybór będzie zależał od budynku, w którym je zainstalujesz, a także od Twojego gustu. Przyjrzyjmy się bliżej opcjom.

Okna PCV – tani i niezawodny wybór

PVC to niedrogi plastik, który znalazł swoje miejsce w milionach białych ram okiennych w całym kraju. Zapewnia doskonałą izolację i wymaga stosunkowo niewielkiej pielęgnacji i uwagi. PVC zwykle kosztuje znacznie mniej niż aluminium czy drewno i jest bardzo łatwy w utrzymaniu.

Szykowne i naturalne okna drewniane

Drewniane ramy okienne są popularnym wyborem wśród osób, które chcą zainwestować w zewnętrzny wygląd swojej nieruchomości. Pod względem estetycznym oferują znacznie więcej niż ich plastikowe odpowiedniki, a ponieważ każdy kawałek drewna jest inny, każde drewniane okno jest całkowicie wyjątkowe.

Drewno jest naturalnie bardzo dobre w izolowaniu ciepła, co czyni go doskonałym wyborem dla właścicieli domów, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze w okresie zimowym. Okna drewniane to więc oczywisty, najczęstszy wybór dla domów pasywnych. Na stronie fintecnic.pl znajdziemy idealny model energooszczędny – okno drewniane Naturo 76 Fintecnic o zaawansowanych technologicznie pakietach termoizolacyjnych.

Po zainstalowaniu drewno oferuje również dużą elastyczność. Drewno może mieć szereg różnych wykończeń, z których każde będzie miało istotny wpływ na jego ostateczny wygląd. Warstwa wosku wniknie w powierzchnię drewna, pomagając zabezpieczyć je przed uszkodzeniem przez wodę oraz uwydatniając walory usłojenia. Z drugiej strony warstwa farby pozwoli właścicielom domów na stworzenie okna w dowolnym kolorze.

Oczywiście wszystkie te zalety mają swoją cenę – okna drewniane są zwykle droższe niż PCV. Wymagają również częstszej konserwacji, jeśli mają wyglądać i funkcjonować jak najlepiej. Będą jednak spłacać tę inwestycję, zwiększając wartość każdej nieruchomości i służyć przez długie lata.

Okna aluminiowe – wytrzymałe profile idealne do dużych przeszkleń

Główną zaletą okien aluminiowych jest jego wytrzymałość. Pozwala to na zastosowanie cieńszej ramy i jednocześnie większej powierzchni szkła.

Aluminium cechuje również trwałość – po malowaniu proszkowym na określony kolor będzie dobrze chronione przed rdzą i przebarwieniami. Co więcej, nie będziesz musiał ponownie nakładać wykończenia co kilka lat w taki sam sposób, jak w przypadku drewnianego okna.

Dzięki temu, że nadaje się do recyklingu, aluminium jest o wiele bardziej przyjazne dla środowiska niż tworzywo sztuczne. Energia potrzebna do wyprodukowania okna aluminiowego jest znacznie niższa od kosztów surowców, co sprawia, że ​​jest to doskonały wybór dla tych, którzy chcą zmniejszyć swój ślad węglowy.

Okna aluminiowe uchodziły zazwyczaj za okna ze słabą izolacją cieplną, jednak w nowoczesnych oknach zastosowano najnowsze technologie pozwalające na osiągnięcie niskiej przenikalności ciepła i wysokiej izolacji akustycznej. Przykładowo, w energooszczędnym oknie aluminiowym MB86 Fintecnicużyto specjalnego aerożelu – jednego z najlepszych izolatorów termicznych znanych człowiekowi.

Moskitiery, rolety zewnętrze, żaluzje – niezbędne dodatki okienne

Jak wiemy, same okna do uzyskania przytulnego mieszkania czy domu nie zawsze wystarczą. Dla komfortu i intymności warto wyposażyć się w osłony okienne. W ofercie Fintecnic znajdziemy m.in. żaluzje, roletki materiałowe i rolety zewnętrzne. Warto też zwrócić uwagę na ofertę moskitier, gdzie dzięki wielu rodzajom do wyboru możemy dopasować moskitiery do naszych potrzeb. Z moskitierą drzwiową, ramkową czy moskitierą plisowaną żadne owady latem już nie będą zakłócać Twojego domowego spokoju!

You may also like

Leave a Comment