Trawnik pod śniegiem

by Mateusz

Sztuczna trawa w ostatnich latach cieszy się bardzo dużym uznaniem ze względu na świetny wygląd oraz dużą wygodę. Trawa syntetyczna może prezentować się pięknie przez cały rok, nawet zimą. Taka trawa bowiem nie gnije pod śniegiem, w przeciwieństwie do jej naturalnego odpowiednika. Najczęściej stanowi ona ozdobę ogrodu lub tarasu, jednak niektórzy decydują się na montaż sztucznej trawy w mieszkaniu. Z jakich materiałów wykonuje się sztuczną trawę? Dlaczego cieszy się ona tak dużą popularnością? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Czym jest sztuczna trawa ogrodowa?

Sztuczną trawę najprościej można określić jako formę wykładziny. Jej głównym zadaniem jest imitowanie prawdziwej trawy. Sztuczny odpowiednik trawy jest jednak o wiele łatwiejszy w pielęgnacji i prezentuje się świetnie przez cały rok. Sztuczną trawę wykonuje się z materiałów syntetycznych. Najczęściej do jej wyprodukowania używa się polipropylenu lub polietylenu. Niektóre rodzaje sztucznych traw stanowią połączenie obu wyżej wymienionych materiałów.
Zdecydowanie największą zaletą sztucznej trawy jest to, że wymaga ona znacznie mniej uwagi niż prawdziwa trawa. Syntetyczna trawa wymaga jedynie odpowiedniego podłoża, aby prezentować się pięknie. Dobre podłoże ma na celu zapewnić jej odpowiednią przyczepność oraz estetyczny wygląd.

Sztuczna trawa i jej historia

Sztuczna trawa po raz pierwszy została wykorzystana w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystywano ją przede wszystkim jako murawę na boiskach do baseballa. Niestety sztuczna trawa nie spotkała się z przychylnymi opiniami ze strony sportowców, ze względu na jej niską wytrzymałość oraz krótkie źdźbła. Początkowo taką trawę układano bezpośrednio na betonie, co stanowiło przyczynę wielu kontuzji.
W latach 70, 80 oraz 90. XX wieku sztuczna trawa uległa zmianom. Zyskała ona wyższe źdźbła oraz stała się bardziej wytrzymała. Technologia tworzenia sztucznej trawy do dziś jest udoskonalana, a obecnie wykonuje się ją z wykorzystaniem materiałów syntetycznych, które pozwalają uzyskać jej naturalny wygląd.

Kiedy warto zamienić prawdziwą trawę na sztuczną?

Pielęgnacja prawdziwej trawy wymaga wiele uwagi oraz pochłania dość dużo pieniędzy. Aby zadbać o perfekcyjny wygląd trawnika należy regularnie kosić trawę, a także podlewać ją i nawozić. Bardzo często okazuje się, że pomimo wszelkich starań trawnik nie wygląda tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Wpływ na wygląd prawdziwej trawy mogą mieć niekorzystne warunki glebowe, a także niesprzyjające warunki pogodowe. Dla wszystkich osób, które nie mają czasu ani pieniędzy na pielęgnację prawdziwego trawnika, doskonałą alternatywą może okazać się sztuczna trawa do ogrodu. Założenie trawnika sztucznego wymaga jedynie odpowiedniego podłoża. Podczas pielęgnacji sztucznej trawy należy pamiętać o regularnym czyszczeniu jej z kurzu oraz wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Można w tym celu wykorzystać wodę z węża ogrodowego oraz detergenty, takie jak płyn do mycia naczyń lub mydło. W przypadku dużych trawników sztucznych, warto pamiętać o ich szczotkowaniu. W tym celu można wykorzystać szczotkę z miękkim włosiem lub zamiatarkę. Regularne szczotkowanie sztucznego trawnika raz w miesiącu podnosi źdźbła trawy oraz oczyszcza ją z zabrudzeń.

You may also like

Leave a Comment